Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dezavantajlı çocukların rehabilitasyonunda duyu bütünleme terapisi nasıl kullanılır?

1,366
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dezavantajlı çocukların rehabilitasyonunda duyu bütünleme terapisi nasıl kullanılır?

Duyu bütünleme terapisi anne karnından başlayan bir süreçtir. Dokunma ile başlayan koku ile devam eden bir gelişim gösterir ve anne ile çocuğun iletişimi ile şekillenir. Doğum ve doğum sonrası süreçte bu artar. Duyu terapisi ağırlıklı olarak merkezlerde fizyoterapistler tarafından uygulanır, fakat özel eğitimciler de bu terapiyi eğitimlerine katarlar.

Otizm, down sendromu, erken gelişim, serebral palsi, öğrenim güçlüğü alanlarında bu terapi kullanılabilir. Sağlıklı bazı bireylerde de kullanılabilir. Çocuklar, fiziksel, zihinsel, duyusal anlamda gelişmenin gerçekleşmesi duyu bütünleme ile mümkündür. Çocukların kendine olan güvenleri, çevresel ve bedensel farkındalıkları artmaktadır.

Çocuk deneyimleyemediği için öğrenme süreci zordur. Bu terapi ile bu eksiklik giderilmeye çalışılır. Öncelikle çocuğun kendi bedenini keşfetmesi amacıyla hazırlanan oyunlardır. Çocuğun vücudunu tanıması amaçtır.

Kendini tanıyan çocuğun sonrasında sosyal çevre ile olan ilişkisine yoğunlaşılır. Çocuğa oyun kurdurularak, hareketi ve zamanı planlama görevi verilerek çocukta sosyal kazanımlar elde edilmeye çalışılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat