Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Deri altı kapsülü nasıl bir doğum kontrol yöntemidir?

24,181
kez izlendi
Puan: 4.32 / 5
Detaylı Açıklama

Deri altı kapsülü nasıl bir doğum kontrol yöntemidir?

Deri altı kapsülü hormonal bir doğum kontrol yöntemidir. Yaklaşık 3 cm bir silikon bandın içinde bulunan progesteron hormonu cilt altına yerleştirilmekte ve belli düzeylerde her gün kana karışmaktadır. Normalde bir kadının yumurtlamasını engellediğiniz zaman doğurganlığını da engelleyebilirsiniz. 


Normalde kadının önce beyninden hormon salgılanır, bu yumurtalıkları etkiler, yumurtalıklardan progesteron ve östrojen gibi başka türlü hormonlar salgılanır. Bunlar da yumurtlamayı ve adet görmeyi sağlar. Bu hormonları dışarıdan verdiğimizde hormon salgılanması durur ve yumurtlama durur. Cilt altına yerleştirilen kapsüllerin koruyuculuğu oldukça yüksektir. 

Her gün hap kullanmaktansa bu yöntem giderek daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Doğum yapmış hastalarda ve emziren kişilerde doğum kontrol hapı kullanılması çok tercih edilen bir yöntem değildir. Bu durumlarda sadece progesteron içeren işlemlerin uygulanması önerilir. Bu ilk akla gelen yöntemlerden biridir. Yerleştirdikten sonra yerinde kendisini hissedebilirsiniz. 3-5 yıl arasında koruma sağlar. Pratiktir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat