Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Depresyon tedavisinde EMDR yöntemi etkili midir?

6,984
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Depresyon tedavisinde EMDR yöntemi etkili midir?

EMDR yönteminin ortaya çıkışıyla beraber psikoterapi alanında yaşanan son gelişmeler, insanların depresyondan kurtulmalarını sağlamakta son derece etkili sonuçlar vermektedir. Önceleri, diğer psikoterapi yöntemleri, depresyonda olan kişiye sadece depresyonla beraber nasıl yaşanacağı konusunda destek olabiliyorlardı. Ya da depresif halin ancak kısmen azalmasına katkıda bulunabiliyorlardı. Günümüzde EMDR yöntemi ile birlikte artık sadece depresyonla nasıl baş edebilecekleri konusunda kişilere yardımcı olunmakla kalınmıyor, depresyonun tamamen ortadan kalkması sağlanıyor. 

Ne yazık ki depresyon, insanların sadece kendi çabaları ile aşabilecekleri bir rahatsızlık değil. Ancak neyse ki depresyon EMDR yöntemi ile artık çözümü olan bir psikolojik sorun. Nasıl ki birçok konuda teknolojik gelişmeler oluyorsa, psikoterapi yöntemleri için de bu durum geçerli. EMDR yöntemi ile depresyonun psikolojik nedenleri tespit edilip, çalışıldığında artık ciddi ölçüde çözümlere ulaşıldığını görüyoruz. Depresyonun nedenleri ve depresyonun sürmesine yol açan faktörler EMDR psikoterapisi ile çalışılmadığında ise depresyon kısmen iyileşme gösterse bile uzun vadede tekrarladığını ya da kişinin depresyonunda çok az ya da hiçbir değişim olmadığını gözlemliyoruz. 

Depresyon konusunda deneyimli olan bir klinik psikolog tarafından uygulandığında EMDR yönteminin gücü depresyondan tamamen ve nüksü yani tekrarı olmayacak bir şekilde kurtulmayı sağlamaktadır. 

Depresyon pek çok çeşidi olan bir psikolojik sorun. Birçok depresyon türünden, geçmiş travmatik yaşantıların etkilerinin yarattığı olumsuz duygu birikimlerinin sorumlu olduğunu biliyoruz. EMDR yöntemi ile bu travmatik etkiler psikoterapide çalışıldığında diğer yöntemlere kıyasla çok daha hızlı ve kesin sonuç elde edilmektedir. Tamamen ortadan kaldırılamaz olarak inanılan ve insanların yıllarını acılar içinde geçirmelerine neden olan depresyon hastalığı EMDR teknolojisi ile ehil ve tecrübeli klinik psikologlar tarafından artık tamamen çözüme kavuşturulabiliyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat