Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Depresyon nasıl tedavi edilir?

131,724
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Depresyon nasıl tedavi edilir?

Depresyon tedavisine çok yönlü yaklaşmak gerekir. Çünkü bizim mesleğimiz bireylerle ilgilidir. Genel bir depresyon tanısı altında herkese şöyle davranılır diye bir şey söylemek doğru değil.

Önce uzman görüşü alın

İlaç kullanmak depresyonda genellikle gereklidir fakat tek başına çok anlam ifade etmez. Gidip eczaneden alınacak bir ilaçla depresyon tedavi edilmez. Hasta kendisini iyi hissedebilir ama mutlaka ya tekrarlar ya da başka sorunlarla karşılaşılır.

Antidepresanlar iki ucu keskin kılıç gibidir. Antidepresanı verirsiniz, hasta kendisini iyi hisseder ama ondan sonra bir intihar girişimiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. En fazla intihar girişimi hasta düzelmeye başladığı dönemlerde ortaya çıkar.

Depresyon çeşidine uygun ilaç

Ayrıca her depresyon türüne farklı antidepresan ilaç başlamak gerekir. Çünkü bazı antidepresanlar sıkıntıyı artırır, hastayı huzursuz eder. Yanına ilaç eklemek gerekebilir. O nedenle gidip antidepresan almak doğru değil.

Yurtdışında antidepresanlar reçetesiz satılmıyor. Bu bizim ülkemize has bir durum. O nedenle bunun doğru olduğunu düşünmüyorum.

Tek başına ilaç tedavisi yetersiz

İlaç tedavisi mutlaka terapiyle desteklenmeli. Psikiyatride ilacın etkisi %30'dur. Tek başına bir anlam ifade etmez, mutlaka terapiyle desteklenmeli. Terapi türü yine hastaya göre değişir, psikoanalitik yönelimli terapi yapılabilir, psikodinamik psikoterapi yapılabilir, davranış tedavileri yapılabilir.

Ama bütün bunların olması için hastanın biraz kendisini iyi hissetmesi gerekir. Depresif durumdaki hastanın üzerine gidip sorunlarını deşmeye kalkarsanız sorunlarını artırırsınız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat