Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Demokrasi nedir?

3,443
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Demokrasi nedir?

Demokrasi yönetim sistemlerinden biridir. Yunanca demos ve kratos kelimelerinden oluşur. Demos halk, kratos da egemenlik anlamına gelir. Demokrasi halkın egemenliği anlamına gelir. Bunu farklı yönetim biçimleriyle birlikte algılamak gerekir. 

Halk seçtiği vekiller aracılığıyla veya doğrudan kendisi bu sistemi meydana getirir. Halkın egemenliği anlamına gelen demokrasilerde temel hak ve özgürlükler, seçme ve seçilme özgürlüğü, irade ve din özgürlüğü gibi bireysel haklar en üst düzeyde tutulur. 

Demokraside doğrudan ve temsili demokrasi türleri söz konusudur. Doğrudan demokrasi Antik Yunan site devletlerinde halkın kararları doğrudan verdiği demokrasi türüdür. 

Temsili demokrasi ise kalabalık toplumlarda halkın parlamenter ya da vekiller aracılığı ile temsil edildiği demokrasi şeklidir. Pek çok ülkede bugün temsili demokrasi uygulanmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat