Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dekorasyonda hangi renkleri kullanırken dikkatli olalım?

4,032
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dekorasyonda hangi renkleri kullanırken dikkatli olalım?

Dekorasyonda renklerin, hayatımızın her alanında olduğu gibi çok büyük önemi vardır. Çünkü her rengin psikolojik bir dili ve açılımı bulunur. Bu durumu dekorasyon yaparken bu durumu dikkate almazsak bizleri oldukça mutsuz eden sonuçlarla karşılaşırız. 

Örneğin, siyah renk dekorasyonda kullanılırken son derece dikkat edilmesi gereken bir renktir. Siyah, matem ve kasvet çağrıştıran bir renk olduğu için ev dekorasyonunda lokal olarak kullanılması gereken bir renktir.  

Kırmızı da son derece aktif, alanları canlandıran bir renktir. Kırmızıyı yatak odalarında, çocuk odalarında kullanmak yerine ortak alanlarda; salonlarda, oturma odalarında, hollerde, girişlerde kullanmak gerekir. 

Bir diğer dikkat edilmesi ve çok yoğun kullanılmaması gereken renklerden bir tanesi de mordur. Mor rengin depresif etkileri yoğundur. Mor rengi yatak odalarında veya ortak alanlarda çok yoğun bir şekilde kullanırsak bu bizi mutsuz edebilir. Bu nedenle özellikle bu tür renkleri dengeli bir şekilde, doğru yerlerde kullanmak dekorasyonda çok önemlidir. 

Küçük mekanlarda da renklerin kullanımı önemlidir. Sadece küçük mekanlarda değil, büyük mekanlarda da dikkat etmek gerekir. Örneğin büyük mekanlarda kullanacağınız yanlış renkler mekanın büyüklüğünü, ferahlığını tamamen ortadan kaldırarak sıkıcı bir hale getirebilir. 

Siyah, kırmızı, turuncu, mavi ve yeşil gibi kasvetli, aktif veya canlı renkler büyük mekanlarda da yoğun olarak kullanılmaması gereken renkler arasındadır. Duvarların tümünde, perdelerde baskın olarak veya koltuklarda bu renklerin çok fazla kullanılması mekanı daha dar, daha basık hale getiririz. Dolayısıyla büyük bir mekanı dahi daha dar, basık hale getiren bu renkler, küçük evlerde, odalarda da kaçınılması gereken renkler arasındadır. Bu tür renkleri lokal olarak, evin belli noktalarında, belli aksesuarlarda kullanmak ise mekanı daha ferah, geniş gösterir. 

Küçük mekanlar için özellikle koyu renklerin yanında çok canlı renkler kullanmak da mekanı daralttığı gibi, odanın, evin de karışık görünmesine yol açar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat