Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Defter - i kebir nedir?

4,332
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Defter - i kebir nedir?

Defter-i kebir, yevmiye defterine geçirilmiş olan muameleleri buradan alarak usulüne göre hesaplara dağıtan ve tasnifli olarak bu hesaplarda toplayan defterdir. Yine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Maliye Bakanlığı ile ortak yayınladığı tebliğe göre yevmiye defterine geçirilmiş işlemleri buradan alarak sistemli bir şekilde ilgili olduğu hesaplara dağıtan ve tasnifli olarak bu hesaplarda toplayan defterdir denilmiştir. 


Yevmiye defterine borç olarak yapılan kayıtlar defter-i kebire de borç olarak, alacak olarak yapılan alacak olarak kayıt edilir. Defter-i kebir de hesaplar tasnif ve sınıflandırmaya tabi tutularak muhasebenin sınıflandırma fonksiyonunu yerine getirirler. Defter-i kebir ile tasnif ve sınıflandırmaya tabi olan hesaplar diğer muhasebe dokümanları için kaynak niteliği oluştururlar. 

Defter-i kebire yapılacak kayıtların şu bilgileri içermesi gerekir; tarih, yevmiye defteri, madde numarası, tutarı, toplu hesaplarda nihai yardımcı hesap isimleri. Defter-i kebirin sayfaları ciltli ve müteselsil sıra numaralı olur, vuk uymak şartı ile müteharrik yapraklı defterlerde kullanılabilir. Defter-i kebir için kapanış tastiki yaptırılmaz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat