Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dedeağaç nasıl bir şehirdir?

932
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dedeağaç nasıl bir şehirdir?

Dedeağaç Yunanistan'ın doğusunda, İpsala sınır kapısından sonra yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan küçük bir şehirdir. Evros olarak bilinen Meriç bölgesinin de merkezi konumundadır. Dedeağaç'a Yunanlar Aleksandrapolis ismini vermişlerdir.

Dedeağaç'ın Tarihi

Dedeağaç uzun süre Osmanlı yönetiminde kalmış bir şehirdir. Osmanlı ile Rusya'nın savaştığı 93 harbi sırasında Rusların eline geçmiştir fakat savaşın sonucuna göre Osmanlı'da kalmıştır.

Balkan Savaşları'na kadar Osmanlı yönetiminde olan Dedeağaç, savaş sonrası Bulgarların eline geçmiştir. Fakat Bulgar yönetimi ancak I. Dünya Savaşı'na kadar etkili olabilmiştir. I. Dünya Savaşı'nın bitimiyle bölge Yunanistan'a verilmiştir.

Dedeağaç şimdiki adını dönemin Yunan Kralı Aleksandr'dan almıştır. Özellikle yaz aylarında ön plana çıkan Dedeağaç, güzel sahilleri ve marinasıyla turistlerin uğrak yeridir. Bahar ve yaz aylarında şehir merkezinde bulunan barlar, cafeler ve tavernalar turistlerin de katkısıyla oldukça kalabalık ve canlı konumda bulunmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat