Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Darjeeling nasıl bir çay çeşididir?

5,853
kez izlendi
Puan: 4.08 / 5
Detaylı Açıklama

Darjeeling nasıl bir çay çeşididir?

Darjeeling çayının en iyi özelliği Himalayaların yüksek tepelerinden gelmesidir. Darjeeling son derece enerji veren, ağızda antiplak görevi yapan, içimi keyifli bir çaydır. 

Darjeeling çayının bakırımsı bir rengi, hafif buruk bir tadı vardır. Darjeeling'in işlenmesine göre değişen çeşitlerinde yeşilimsi, kahverengimsi olduğunu da görebilirsiniz. Darjeeling çayı daha fazla işlendiğinde siyaha yakın bir renk alır ancak işlemi az görürse bakırımsı, kahvemsi bir rengi vardır. 

Darjeeling çayı demlemenin püf noktaları

Darjeeling çayı demlerken tek taraflı veya iki tarafı kapalı bir süzgeç kullanmak isterseniz süzgecin içine kişi başına 2 çay kaşığı koymanız yeterlidir. 

Daha öncesinde kaynatılmış su dolu bardağın içine daldırın ve aşağı yukarı 4, biraz daha koyu bir çay elde etmek isterseniz 5 - 6 dakika kadar bekleyin. Çayın demi azu ettiğiniz kıvama geldikten sonra süzgeci içinden çıkarın. Darjeeling çayının bu şekilde içime hazır hale gelir.

Süzgeci içinden çıkarmazsanız çayın tadı daha acı bir hal alabileceğinden, çayı içinde süzgeç varken içmemeye dikkat edin. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat