Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Damar sertliği nasıl tedavi edilir?

128,510
kez izlendi
Puan: 4.89 / 5
Detaylı Açıklama

Damar sertliği nasıl tedavi edilir?

Damar sertliğinin tedavi prensipleri hangi damarın hastalığa yakaladığına bağlı olarak değişir. Dolayısıyla tek bir prensip yoktur.

Karın içindeki aort damarında çok büyük genişleme varsa buna anevrizma denilir. Bu da damar sertliğiyle ilgili olabilir.

Eğer bu anevrizma hiçbir bulgu vermeden belli bir çapın üzerine çıkmışsa kasıklardan veyahut da yine açık cerrahiyle o damarın değiştirilmesi gerekir.

Stent ve By-pass

Böbrek damarlarında damar sertliğine bağlı darlık varsa yine anjiyoyla o damarların balonla genişletilip stent konulması veyahut da uygun olmayan vakalarda o damarın değiştirilmesi yani by-pass ameliyatı düşünülebilir.

Bacak damarlarındaki prensip de yine aynıdır. Fakat bacaklarda mutlaka girişim yapılması gerekmez. Eğer bu damar sertliği hastanın günlük yaşantısını etkiliyorsa o zaman bir girişim düşünülebilir.

Ama bazı hastalarda sadece ağrı değil, ayaklarında damar sertliğine bağlı kapanmayan yara olabilir. O halde uygunsa balon, uygun değilse de bacaktaki damarın değiştirilmesine yönelik bir cerrahi tedavi mutlaka yapılmalıdır.

Kardiyoloğa danışın

Kalp damarlarında damar sertliği varsa mutlaka balon, stent yada by-pass yapılması gerekmez. Bunun bir kardiyolog tarafından ciddi şekilde değerlendirilmesi ve gereken hastalara girişim yapılması gereklidir.

Çünkü her hastada, her kalp ağrısında mutlaka balon ve stent uygulanmaz. En önemli olan medikal tedavidir. Bu medikal tedavi kalp dışındaki damarlar için de geçerlidir.

Tespit edilen damar sertliği için bir girişim yapılmasa bile, bu damar sertliğini durdurucu ve damarları koruyucu bir tedavi vermeniz gerekir. Bu tedavinin prensibi de kan sulandırıcı ilaçların, kolesterol düşürücü ilaçlarla kombine edilmesidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat