Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Damak kaşıntısı neden olur?

13,027
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Damak kaşıntısı neden olur?

Damak kaşıntısı sıklıkla alerjik nedenlerden ya da üst solunum yolu enfeksiyonlarında ön bulgu olarak karşımıza çıkabilir. Alerjik nedenler derken, vücudumuza giren yabancı maddeler, özellikle damak bölgesine gıda maddeleri ile ulaşabilir veya ağızdan solunum sırasında inhaller maddeler, yani havadaki bir takım alerjen maddeler damak kaşıntısına yol açabilir. 


Damak kaşıntısı nedenleri

Özellikle yenilen alerjik gıdaların partiküllerinin damak bölgesine teması sonrasında damağınızda diliniz ile kaşıma ihtiyacı hissettiğiniz bir kaşıntı hissi sizi rahatsız edebilir. Bu tip durumlardan ağız su ile çalkalanıp kaşıntıya neden olan alerjen maddenin ağızdan uzaklaştırılması son derece yararlı olacaktır. Ayrıca kullanılacak anti alerjik maddeler de damak kaşıntısının geçmesine yardımcı olur.  

Damak kaşıntısının ikinci sık görülen nedeni ise nezle, grip gibi enfeksiyon hastalıklarında ilk bulgu damak kaşıntısıdır. Öncelikle başlayan damak kaşıntısı sonrasında özellikle ertesi gün bir burun tıkanıklığı ile burunda kaşıntı, hapşuruk ve burun akıntısı gibi bulgular eşlik edebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat