Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

D vitamininin çocuk gelişimi için önemi nedir?

12,928
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

D vitamininin çocuk gelişimi için önemi nedir?

D vitamini güneş vitaminidir. Özellikle diş ve kemik gelişimi için çok önemli olduğunu bildiğimiz bu vitamin aslında bu faydasının çok ötesinde kronik hastalıklara karşı koruyucu rolüyle de hayatımızdaki önemini arttırdı.

Güneş sayesinde vücudumuzun en büyük organı olan derimiz vasıtasıyla D vitamini üretiliyor ama yine de D vitamini en fazla eksikliği yaşanan vitaminlerin başında geliyor. D vitamini eksikliğini anlamanın yolu ise kan tahlili yaptırmak.

Yapılan araştırmalar her 10 kişiden 8?inde D vitamini eksikliği görüldüğünü söylüyor. Maalesef  D vitamini için besin kaynakları oldukça sınırlı. Bu yüzden siz annelere bir önerim olacak. Hem sütü sevdirmek, hem de günlük D vitamini ihtiyacının önemli bölümünü karşılamak için çocuğunuzun sütünü Nesquik Opti-Start ile hazırlayabilirsiniz. Çünkü 1 bardak Nesquikli süt çocuğunuzun günlük alması önerilen D vitaminin yüzde 42?sini içeriyor.

Çocuklarda D vitamini ihtiyacı
Vücudumuzda D vitamini ile kalsiyum bir arada çalışır. Bu yüzden sütten gelen kalsiyumun Nesquik?ten gelen  D vitamini ile tamamlanması beslenme için önemli bir destektir.

D vitamini eksikliği raşitizm denilen kemik eğriliğine neden olabilir. Bu yüzden çocukların doğumundan okul çağının sonuna dek yeteri kadar D vitamini almaları gerekir. Elbette tüm hayat boyunca da yeterli alımına devam edilmelidir.

D vitamini almak için zenginleştirilmiş besinlerden faydalanmanın yanı sıra, özellikle yaz aylarında koruyucu sürmeden sabah 10:00 ile 15:00 arasında 10 dakika kadar mümkün olduğunca geniş bir cilt yüzeyinin güneş görmesini sağlayın.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat