Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cushing hastalığı nedir?

9,535
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cushing hastalığı nedir?

Cushing hastalığı, Cushing sendromunun bir alt başlığı olarak görülebilir. Cushing sendromu, vücutta kortizolün çok fazla salgılanmasını ifade eder. Kortizol, dışarıdan da alınabileceği gibi, vücudumuz da kortizolü fazladan yapabilir. Kortizol, halk arasında kortizon olarak da bilinir. Aslında kortizol normalde vücut için hayati bir önem arz eden bir hormondur ve özellikle stres durumlarında bol miktarda salgılanır ancak onun dışında salgısı günlük 30mg civarında gider. 

Tümörler nedeniyle Cushing, kortizol çok fazla salgılanırsa Cushing sendromuna neden olur. 

Cushing sendromuna neden olan tümörler, hipofizde yer aldığında bu duruma Cushing hastalığı adı verilir. Bunu ilk defa Harvard'da çalışan bir beyin cerrahı olan Harvey Cushing tanımlamış.  Vücudu çok şişman ama kolları bacakları çok zayıf, karnında çatlakları olan, hipertansiyon (yüksek tansiyon) sorunu bulunan diyabetik bir hasta ile karşılaşıyor. Cushing, Cushing hastalığı olan bu tip hastaları ömrü boyunca hiç ameliyat etmemiş ancak hastalığı tanımladığı için bu hastalık onun adı ile anılıyor. 

Eğer hipofizde, bunun hemen arkasında yer alan hipofiz bezinde kortizol salgılayan bir tümör varsa, buna Cushing hastalığı diyoruz. 

Hipofiz önemli ve ilginç bir organ. Vücudun endokrin orkestra şefi gibi. İçinde her türlü endokrin bezi çalıştıracak hormon bulunuyor. ACTH da bunlardan biridir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat