Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cushing hastalığı neden olur?

1,301
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cushing hastalığı neden olur?

Cushing hastalığının nedeni hipofiz bezinde, hemen burnumuzun arkasında beyin tabanının altında yerleşik hipofiz bezinde ACTH salgılayan, bir çeşit hormon salgılayan tümörlerdir. Bu tümörlerin asıl kaynağı tam bilinmiyor. Muhtemelen ACTH salgılayan hücrelerin bir geninde bozukluk oluyor. Bir mutasyon, yer değiştirme, şekil bozukluğu denilebilir. Bunlar da tümöre neden oluyor. 

Tümörlerde mantık ise şu oluyor: Asıl yapması gereken işi yapmıyor veya belirli kontrol mekanizması içinde belli sürelerde ACTH salgılaması gerekirken, bu kontrol mekanizmasını dinlemez hale geliyor, kontrolsüz bir şekilde ASTH salgılıyor. Bu kontrolsüz ACTH salgısı da böbrek üstü bezlerinden kontrolsüz bir şekilde kortizol salgılanmasına yol açıyor. Dolayısıyla vücutta bol miktarda olması gerekenden çok yüksek kortizol hormonu oluşur. Ancak tüm sebep hipofizdeki bir tümör. Yani ACTH salgılanan hücrenin iyi huylu tümörü. Bunlar hiçbir zaman kötü huylu tümörler değildir. Kanser ile ilişkisi hiçbir şekilde yoktur. Ama hormon salgıladıkları için ciddi sonuçları vardır ve mutlaka tedavi edilmeleri gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat