Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cushing hastalığı nasıl tedavi edilir?

2,271
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cushing hastalığı nasıl tedavi edilir?

Cushing hastalığı bir tümör olduğu için birinci tedavi seçeneği cerrahidir ve tümör çıkarılmaya çalışılır.  Ameliyatı beyin cerrahları yapar. Ameliyat için burundan girilir, sinüsten geçilir ve beyin bölgesine ulaşılır. Oradaki tümör çıkarılmaya çalışılır. 

Cushing sendromu cerrahisi zor bir cerrahidir hem tümörün yeri hem de teknik nedeniyle. Cushing'e sebep olan tümörler genelde çok ufak tümörlerdir ve yüzde 50'si 5mm'nin altındadır. Bu tümörler o kadar ufaktır ki, bazen görüntüleme yöntemleri ile bile tespit edilemezler. Zor görülürler veya hiç görülemezler. Bu nedenle bazen anjiyo yapılır, tümör sağda mı solda mı tespit edilir. Ancak birinci tedavi yöntemi cerrahidir. Bu hastalığın tedavisinde cerrah seçimi çok önemlidir. Ameliyatı deneyimli bir cerrah yapmalıdır. Çünkü hedef ilk ve son cerrahi, son tedavidir. Ancak Cushing'in tedavisindeki zor yan, hastalıksız hale sokmak zordur. Hastalıksız hale gelinse bile tekrarlayabilir. Hastalar ömür boyu kontrol altında tutulmalıdır. Yıllık kontrolleri her zaman yapılmalıdır çünkü genellikle ilk 1 yıl içinde tekrarlama olasılığı vardır. Ancak ömür boyu tekrarlama riski olduğundan hastanın düzenli kontrol altında olması gerekir. 

Cerrahi başarılı olmamışsa veya hastalık tekrarlamışsa genellikle ikinci cerrahi yapılmaz ancak her hasta bazında bunu ayrı değerlendirmek gerekir, ayrıca Cushing hastalığının tedavisi bir işbirliği gerektirir. Endokrinoloji uzmanı ile beyin cerrahının buna birlikte karar vermesi doğru olur. Çünkü her hasta için tedavi seçeneği farklı olabilir. Cerrahi söz konusu değilse veya o hasta buna uygun görülmemişse o zaman ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar direkt hipofize yönelik, oradaki tümörü kurutucu veya yok edici, etkisini azaltıcı ilaçlar olabileceği gibi, böbrek üstü bezleri üzerindeki etkisini azaltan ilaçlar olabilir. 

Eğer ilaçlar da bu iş kontrol altına alınamıyorsa veya Cushing hastalığı hastada hipertansiyon, diyabet, kemik erimesi gibi çok ciddi hastalıklara sebep oluyorsa, bu durumda bu tedaviye ışın tedavisi de eklenebilir. Ancak buna da hekimler birlikte karar vermelidir. Söz konusu ışın tedavisi ise endokrinoloji uzmanı ve beyin cerrahına bir de radyasyon, onkoloji uzmanı eklenir. Hangisinin uygun olacağına birlikte karar verilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat