Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cushing hastalığı ile Cushing sendromu arasındaki ilişki nedir?

3,919
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cushing hastalığı ile Cushing sendromu arasındaki ilişki nedir?

Cushing sendromu vücutta kortizol fazlalığını ifade eder. Bu kortizol fazlalığı dışarıdan olabilir. Örneğin romatoid artrit vb. bir romatizmal hastalığınız vardır MS gibi bir nörolojik sorununuz vardır ve hekiminiz size kortizol başlamıştır. Hastalığı tedavi etmek için yüksek dozda kullanılan kortizol, sizde Cushing sendromuna yol açabilir. Ancak hastalıkların tedavisinde kâr-zarar hesabı yapılır. Kortizol asıl hastalığınızı o kadar iyi tedavi eder ki, bu Cushing sendromunu kontrol ederek işe devam edilir. 

Eğer kortizol fazlalığı, dışarıdan verildiği için değil, vücuttaki iyi huylu bir tümör nedeniyle oluşuyorsa, yani vücudun kendisi tarafından kontrolsüz bir şekilde salgılanıyorsa o zaman da sebeplerine bakılması gerekir. Bunun sebebi hipofiz kaynaklı, hipofiz bezindeki ACTH salgılayan hücrelerden kaynaklanan iyi huylu bir tümör olabilir. Buna Cushing hastalığı nedir veya böbrek üstü bezinden kaynaklanan bir tümör olabilir. Bunlar iyi huylu tümörlerdir ancak bazen kanserleri de olabilir. Ya da akciğerinizde, tiroidinizde veya pankreas gibi bir yerinizde yerleşik bir tümörün gereksiz, fazla veya hiç olmayan bir ACTH hormonu salgısı ile de olabilir. Bunların hepsi Cushing sendromudur. 

Kortizol fazlalığının nedeni hipofizde yer alan tümörlerden kaynaklanıyorsa, bu duruma Cushing hastalığı denir.

Aslında bu hekimlerin hastalıkları tanımlamakta kullandıkları bir sınıflama sisteminin bir parçası diyebiliriz. Cushing sendromunu bir üst başlık olarak düşünebiliriz. Cushing sendromunun çeşitli sebepleri var, bunlardan birisi de hipofizden kaynaklanan tümördür ve işte buna da Cushing hastalığı denir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat