Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cünüp olan kişi oruca niyet edebilir mi?

16,185
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cünüp olan kişi oruca niyet edebilir mi?

İslam'a göre kişi gereken durumlarda boy abdesti alarak temizlenmezse cünüp ya da cenabet sayılır. Erkeklerde herhangi bir nedenle meni akıntısı, kadınlarda ise cinsel temas ve âdet durumlarında kişi cünüp sayılır ve boy abdesti alması gerekir. Kişi cünüpken bazı dini görevlerini yerine getiremez. Örneğin namaz kılamaz ya da ihrama giremez.

Cünüpken Oruç Niyeti
Ramazan ayında imsak vaktinden önce cünüp olan kişi eğer vakti varsa önce boy abdestini almalı ve sahur yemeğini yedikten sonra Ramazan orucuna niyet etmelidir. Eğer kişinin vakti yoksa, yani imsak vakti çok yaklaşmışsa kişi henüz cünüpken de oruca niyet edebilir. Ancak kişi sonrasında hemen boy abdestini almalıdır. Yani kişi cünüpken de niyet edebilir. Ancak cünüp gezmek zaten dinen caiz olmadığı için bir an önce boy abtesti alınmalıdır.

Ancak şu unutulmamalı, kişinin vakti boy abdesti almaya elveriyorsa mutlaka abdestini aldıktan sonra temiz olarak niyet etmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat