Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çok yüksek ateş bebekte kalıcı hasar bırakabilir mi?

4,820
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çok yüksek ateş bebekte kalıcı hasar bırakabilir mi?

"Çok yüksek bir ateş bebeğimde kalıcı bir hasar bırakır mı" sorusu bize en sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Aslında hasar bırakan ateş değil, havaledir. Ama havale de ateşli havale olduğu zaman (basit ateşli havale) yine herhangi bir hasar yoktur. Ateşli havalelerde beyin hasarı olması binde 1 ihtimal bile değildir. Eğer çocuğun ateşi bir menenjit enfeksiyonuna bağlıysa yani beyni ilgilendiren bir enfeksiyonla ilgiliyse ve bu menenjitten dolayı çocuğun ateşi çıkmış ve bu yüzden havale geçiriyorsa, çocuk menenjitten dolayı beyin hasarına sahip olur, ateşten dolayı değil. 

Aslında ateş korkulmaması gereken bir vücut reaksiyonudur. Vücudun enfeksiyonlarla, mikroplarla savaşma yeteneği olduğunun bir kanıtıdır. Çok ateşten korkan bir toplum haline geldik ancak ateşten bu kadar korkmamak gerekiyor.

Ateşli havale görülme sıklığı

100 çocuktan sadece 3 ya da 5'in de ateşli havale görülüyor. Geri kalan yüzde 95'in de zaten böyle bir sorun olmuyor. Ateşli havale olursa da zaten bir sorun ortaya çıkmıyor.

Ateşli havalenin yaş sınırları var. Çocuk 6 aydan küçükse, 5 yaşından büyükse ateşli havale görülme olasılığı neredeyse sıfırdır. Bu yaş gurubunun dışında bir çocuk eğer havale geçiriyorsa ateşliyken buna da basit ateşli havale demiyoruz. Böyle durumlarda altta yatan ciddi bir enfeksiyon hastalığı, özellikle de menenjit tarzı, ensefalit tarzı bir enfeksiyon hastalığı akla mutlaka getirmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat