Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çok odaklı göz içi merceği ameliyatı nasıl bir operasyondur?

19,276
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çok odaklı göz içi merceği ameliyatı nasıl bir operasyondur?

Halk arasında akıllı lens olarak bilinen çok odaklı göz içi mercekleri ile ilgili yanlış bilgilendirmeler sonucunda halka bu lensler kontakt lens gibi basitçe takılıp çıkarılabilen ömürlük lens olarak sunuldu. Ancak çok odaklı göz içi mercekleri bir kontak lens değildir ve kişi bu lensleri kendi takıp çıkaramaz. "Akıllı lens" operasyonu bir katarakt ameliyatıdır. Katarakt ameliyatı 10 dakikalık bir göz içi ameliyatıdır. Dikişisiz olarak, lazer adı ile bilinen fako veya femtofako yöntemi ile yapılır. Göz damla ile uyuşturulur ve hasta hiçbir şekilde ağrı hissetmez. Damardan da bir sakinleştirici verilir ve çok odaklı göz içi mercekleri hastalara katarakt ameliyatı ile birlikte 10 dakikalık bir operasyon ile  kalıcı olarak takılır. Ameliyat sonrası göz bant ile kapatılır, hasta eve gidip dinlenir. Ertesi gün hasta doktor kontrolüne geldiğinde bant açılır ve ameliyat düzgün yapılmış iyi bir ameliyatsa, hastanın retinası da sağlamsa, hasta uzağı ve yakını gözlüksüz olarak yüzde 100 görebilmeye başlar. 

Akıllı lens ameliyatından sonra hastanın ömrünün sonuna kadar göz numarası değişmez, lensin değiştirilmesine gerek olmaz ve katarakt tekrar etmez. Bu anlamda akıllı lens ameliyatı hayatta bir kere yapılan bir ameliyattır. 

Ameliyattan sonra hastanın ertesi gün gözü açılıyor ve hasta doktor kontrolünün ardından günlük normal hayatına dönebiliyor. Sokağa çıkabilir, eğilip kalkabilir, yemek buharı gibi durumlar sorun olmaz. Sadece 5 gün kadar duş yapmaması ve gözüne su değdirmemesi gerekir ama bunun dışında günlük tüm faaliyetlerini gerçekleştirebilir. Hastaya ameliyattan sonra 1 ay kadar kortizonlu ve antibiyotikli bazı göz damlaları verilir. Hastanın bunu uygulaması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat