Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çok ağrılı adet görmenin nedeni nedir?

78,166
kez izlendi
Puan: 4.38 / 5
Detaylı Açıklama

Çok ağrılı adet görmenin nedeni nedir?

Dismenore âdet dönemlerinde meydana gelen kramp şeklindeki ağrılar demektir. Genellikle âdet dönemi boyunca rahim içerisinde biriken kanın atılmasına ve rahmin kasılmasına bağlı olan ağrıların hissedilmesidir.

Burada etkili olan prostaglandin hormonları ve bazı proteinlerdir. Bu kasılmalar primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır.

Altta yatan sebeplere bakın

Primer dismenore ilk âdetlerin başladığı yaşlarda, yani menarş dediğimiz zamanlarda birkaç âdet gördükten sonra başlar ve 25 yaşlara doğru gittikçe sıklığı ve şiddeti azalır. Genellikle doğum yaptıktan sonra da sona erdiği düşünülür. Altta yatan başka bir patoloji yoktur.

Sekonder dismenorede ise genellikle altta yatan başka bir patoloji vardır. Kistler, miyom veya daha önce geçirilmiş bir enfeksiyon veya ameliyata bağlı olarak karın içerisinde meydana gelen yapışıklıklar türü sorunlar yaşanır.

Altta yatan patolojinin şiddetine göre ağrıların yoğunluğu da farklılıklar gösterir. Âdet dönemlerindeki dismenoredeki tek belirteç de bu kramp tarzında ağrılar değildir.

Günlük işlerinize engel oluyorsa

Bulantı, kusma, çok şiddetli karın şişliği, tuvalete gidememe, iştahsızlık, baş ağrısı ve sinirlilik eşlik edebilir. Primer veya sekonder dismenore olup olmadığı mutlaka kişinin kadın doğumcusu tarafından tespit edilmelidir.

Bunun basit bir âdet ağrısı olduğunu düşünerek, her defasında ağrı kesicilerle çözüm aranmamalıdır.

Tekrarlıyorsa, şiddeti gittikçe artıyorsa, her âdet döneminde günlük aktiviteleri kısıtlayacak hale geliyorsa, kişinin işini yapmasına engel oluyorsa mutlaka bir jinekoloğa başvurulması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat