Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Coğrafya dersine verimli nasıl çalışabilirim?

1,643
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Coğrafya dersine verimli nasıl çalışabilirim?

Coğrafyadaki temel prensip doğal ve beşeri olayların dünya genelindeki ve Türkiye'deki dağılışını anlayabilmektir. Coğrafya dersine çalışmaya başlamadan önce Dünya ve Türkiye haritaları iyi incelenmeli, önemli doğal ve beşeri olayların yeri bilinmelidir. 

Örneğin en kurak yerlerin dağılışı, çöllerin dağılışı, en çok yağış alan yerler, ormanların dağılışı, sıcak iklimlerdeki ülkeler, kutuplara yakın ülkeler, doğu ve batı yönündeki geniş ülkeler, eğimli ve engebeli ülkeler, Türkiye'de ovalar ve platolarla ilgili haritalar coğrafya dersinde çok sık karşımıza çıkmaktadır.

Coğrafya dersine verimli çalışabilmek için Türkiye ve Dünya haritaları odamızda asılı olmalı, sık sık incelenmelidir. Her derste olduğu gibi bu dersin de iyi anlaşılabilmesi için mümkünse farklı kaynaklardan dersin o günkü konularıyla ilgili ön hazırlık yapılmalıdır.

Coğrafya dersi ayrıntı içeren ve farklı üniteleri arasında konu bütünlüğü olan bir ders olduğu için dersin her boyutunda aktif bir dinleyici olmak gerekir. Coğrafya dersinde asıl olan coğrafi olayların sebeplerini açıklamaya ve bu sebeplerden sonuçlar çıkaramaya yönelik çalışmalar yapmaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat