Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Coğrafya dersine ezber yapmadan nasıl çalışılır?

4,017
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Coğrafya dersine ezber yapmadan nasıl çalışılır?

Coğrafya dersinde ezber yapmadan, sebep sonuç ilişkisi kurarak çözebildiğimiz sorular bulmak her zaman mümkündür. Genel amaç eğer coğrafya sınavında gerçek anlamda bir başarıya ulaşmaksa birçok konuda ezber yapmak gereklidir. 

Ezber yapmadan coğrafya dersine çalışmak oldukça zordur. Hazırlık senesi boyunca dağlar, ovalar ve platolar, madenler, tarım ürünleri, eksen eğikliği ve ülkeler gibi konulara dair sorular soru bankasında renkli kalemlerle işaretlenmelidir.

Fiziki çevremizde gerçekleşen olaylara dair bir merak içerisinde olmak coğrafya öğrenmeyi daha zevkli hale getirir. Konuyu çalışırken karşımıza çıkan grafik veya şekilleri güzel çizmesek bile daha iyi anlamak için öğrenciler kendileri de çizmelidir. 

Hazır kaynaklardan coğrafya konularını okuyup geçmek yerine, öğrencilerin yanlarında defter bulundurmaları faydalı olur. Coğrafya dersine dair görsel malzemeyi iyi kullanmak, şekilleri tekrar tekrar ele alıp genel anlamda yorumlar yapmak coğrafya dersini anlamayı kolaylaştırır.

Atlaslarda ve duvar haritalarında bulunan bazı yerlerin, özellikle çizilmesi ve öğrenci tarafından anlaşılması gereklidir. Coğrafi olayların sebeplerini açıklamaya çalışmak ve bu sebeplerden sonuçlar çıkarmak coğrafya dersinin daha iyi öğrenilmesini sağlar. Yorumlanan ve tekrarlanan bilgiler kolayca akılda kalır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat