Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocukluk çağında vajinal kanama nedir?

57,223
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocukluk çağında vajinal kanama nedir?

Üreme çağından itibaren başlayacak âdet kanamalarında ilk gördüğümüz âdetin yaşı kız çocuklarında ortalama 10 - 12 yaş arasıdır. 9 yaşından önce görülmesine erken erkenlik dönemi diyoruz. Dolayısıyla bir kız çocuğunda 9 yaşından önce bir genital kanama görülürse bunun değerlendirilmesi gerekir. Aileler haklı olarak çok panik olur. Çünkü küçük bir kız çocuğunda özellikle de çamaşırında, banyo sırasında veya yeni doğmuş bir bebekte bile kanamaya rastlanabilir. Burada dışarıdan hiçbir şey görülmemesi de paniğe neden olabilir. Ama her durumda mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. 

Kız çocuklarında ergenlik döneminden, özellikle de 9 yaşından önce görülecek her türlü vajinal kanama için hemen doktora başvurmak gerekir. 

Yeni doğan bir bebekte bile anneden geçen hormonlar nedeniyle vajinal kanama izlenebilir. Bunun yanı sıra ergenlik çağına giren bir kız çocuğunda da âdet dışı kanamalarda özellikle travma şüphesi varsa vajinal kanama araştırılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat