Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarlarda geç ergenlik nedir?

912
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarlarda geç ergenlik nedir?

Geç ergenlik çocuklarda ergenliğin geç yaşlarda başlaması yani kızlarda 13 yaşını geçtiği halde hiçbir ergenlik bulgusunun olmaması, erkeklerde 14 yaşını geçtiği halde hiçbir ergenlik bulgusunun olmaması anlamına gelir. 


Ergenlik belirtisi deyince bu kızlarda meme gelişmesi veya kıllanma şeklinde olur. İlk bulgunun 13 yaşından önce görülmemesi durumu vardır. Erkeklerde ise 14 yaşına geldiği halde hiçbir bulgunun ortaya çıkmamasıdır. Bu durum genelde doktorların saptayabileceği bir durumdur. 

Erkeklerde testisler yani üreme organları çocukluk çağındaki boyutlarının üstüne çıkmaya başlar. Bu doktor muayenesi ile saptanabilir ve ergenliğin ilk bulgusudur. Buna kıllanma da eşlik eder. 14 yaşını bitirdiği halde hala bunlar başlamamışsa o zaman geç ergenlik söz konusudur.

Geç ergenlik her zaman dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Bir çocuğun ergenliği gecikiyorsa esas olarak sağlıklı olduğunun kontrol edilmesi gerekir. Diğer yandan özellikle kız çocuklarda turner sendromu dediğimiz boy kısalığı ile birlikte giden, ergenliğin gecikmesine neden olan ama ilaç tedavisi ile giderilebilen bir geç ergenlik nedeni vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat