Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocukların cinsel içerikli oyunları ile ilgili nelere dikkat etmek gerekir?

884
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocukların cinsel içerikli oyunları ile ilgili nelere dikkat etmek gerekir?

Çocuklar çoğu kez öğrenme ile ilgili olarak veya ailenin uyarmaları ile gelişen bir şekilde, biraz daha büyüdüklerinde; ilk deneyimlerini 3 - 4 yaşında yaşadıklarını varsayarsak, 5 - 6 yaşından itibaren cinsel içerikli oyunları gizli ortamlarda, değişik yerlerde oynama eğiliminde olabilirler. Öncelikle çocukların başka çocuklarla bu şekilde oyun deneyimlemelerini kontrol altında tutmak gerekir. 

Çocuğun kendinden çok farklı yaştaki çocuklarla, kendinden çok büyük veya çok küçük bir çocukla cinsel içerikli oyun oynaması çocukların gelişim düzeyi birbirlerinden farklı olduğu, aynı seviyede gitmediği için birbirlerine zarar verme, bir şeyi gereksiz bir zamandan önce deneyimleme, bir şeyin anlamını muhakeme edememe, anlayamama, bu sebeple korkma gibi sonuçlara neden olabileceğinden, çocukların kendi yaş ve kendine yakın yaş grubundaki çocuklarla bu tip oynamalarına izin vermek, onun dışındakileri kontrol altında tutmak ve hatta mümkünse oynamalarını bir şekilde engellemek gerekir. Ama bu engellemeyi yasak kullanmadan, yasak koymadan, çocuğa kızmadan, çok sert ve tepkisel cezalarla karşılaşacağı uyarısını vermeden yapmak gerekir. 

Çocuğun cinsel içerikli oyun anlatımlarını "ben şu arkadaşıma aşık oldum, onunla evleneceğim, evlenince öpüşeceğim, şu davranışı yapacağım, onunla yatakta uyuyacağım" türü söylemlerini dinlemek, dinlendiğini bilen çocuğun bundan sonraki anlatımlarına da fırsat vermek ama çok ağır tepki göstermeden mümkünse yorumsuz olarak yapmak, çocuğun davranış şeklini değiştirmek gerekiyorsa, bunu çocuğa çözüm yolu ürettirerek söyletmek uygun ebeveyn ve eğitimci davranışı olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat