Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklardaki anne-babayı kaybetme korkusu nasıl yenilir?

24,732
kez izlendi
Puan: 4.45 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklardaki anne-babayı kaybetme korkusu nasıl yenilir?

Her çocuğun içerisinde, bebeklikten başlayan anne ve babanın onu bırakıp gideceği korkusu vardır. Anne ve baba onu bırakacak, gidecek ve bir daha gelmeyecek diye düşünür.

Güven hissetmesini sağlayın

Bu korkuyu yenmek için anne babanın devamlı, 'ben senin yanındayım, ben seni bırakmayacağım, baban da seni hiçbir zaman bırakmayacak, biz her zaman senin yanındayız' gibi telkinlerde bulunması gerekiyor.

Çünkü böyle korkular çocuğun içinde çok büyük bir kaygı derecesine ulaşabiliyor. Çocuk genelde annesinin ve babasının öleceği korkusunu taşımıyor, genelde onu kaybetme korkusunu taşıyor.

7 yaş dönüm noktası

7 yaşına dek ölüm çocuklar için çok soyut bir kavram. Yani ölüm gibi bir şey düşünmüyor, anne ve baba bir yere gidecek bir daha asla dönmeyecek, kendilerini bırakacak diye düşünüyorlar.

Anne ve babanın çocuğa sevgi ve güven içerisinde onu asla bırakmayacağını, onu asla terk etmeyeceğini söylemesi ve bunu gerçekten hissettirmesi gerekiyor.

Anne dışarı çıkarken çocuğuna 'markete gidip sana bir şeyler alıp, 1 saat sonra döneceğim' diyorsa, 1 saat sonra dönüp çocuğuna gözükmesi gerekiyor. Çocuk bu sayede güven kazanıyor.

Aklından annem gitti ama bana geri döndü düşüncesi geçiyor ve bu sayede bu korkudan kurtuluyor.

Ölüm korkusu

7 yaşındaki çocuklar genelde ölüm korkusuna kapılırlar. Anne ve babanın öleceğini, kendilerini terk edeceğini düşünürler. Bu da çocukların soyutlama kavramının artık oturduğunu gösteriyor.

Artık ölümün var olduğunu biliyorlar ve bir gün anne, baba ölürse kendilerinin ne yapacağını düşünüyorlar ve çok büyük bir kaygıya kapılıyorlar.

Burada anne babanın onun anlayabileceği dilde, kendisinin ölmeyeceğini, beraber yaşayacaklarını devamlı dile getirmesi ve çocuğu bu kaygıdan kurtarması gerekiyor. Çocuk zaten belli bir zaman sonra bu kaygılardan sıyrılacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat