Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda teknoloji bağımlılığı nedir?

4,061
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda teknoloji bağımlılığı nedir?

İnternet ya da teknoloji insanlarda bağımlılık yapmaz. Daha çok insanlar İnternet'e ve teknolojiye bağımlı hale gelir. Bunun fizyolojik bir temeli yoktur. Normal bağımlılıklarda genetik geçmiş veya aile geçmişi önemlidir. Örneğin alkol bağımlılığını ele alırsak, burada genetik geçmişin rolü büyük olabilir. Fakat İnternet bağımlılığı ya da teknoloji bağımlılığı gibi bağımlılıklarda genetik geçiş yoktur. Teknoloji ve İnternet bağımlılığı tamamen psikolojik nedenli bir bağımlılıktır. 

Çok fazla İnternet başında zaman geçiren, asosyal kişilik özellikleri olan; özgüveni düşük, içe kapanık insanlarda teknolojik bağımlılık daha sık görülür. Bu gibi sebeplerle İnternet'te fazlaca vakit geçirme, teknolojik araçları çok kullanma, insanlardan izole hayat geçirme teknoloji bağımlılığını getirir. Bu konuda çeşitli yöntemler geliştirilebilir ancak en iyisi bir uzmandan yardım almaktır. 

Özetlemek gerekirse, teknoloji bağımlılığında fizyolojik değil psikolojik bir bağımlılık vardır. Çocuk için uygun sosyal ortam ve psikolojik şartlar sağlandığında bu psikolojik bağımlılık da aza inecektir. Gerekli koşulları sağladığımız takdirde teknoloji bağımlılığı insanlarda azalma gösterecektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat