Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda teknoloji bağımlılığı için aileler ne yapabilir?

1,482
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda teknoloji bağımlılığı için aileler ne yapabilir?

Çocuklarda teknoloji bağımlılığı olmaması için ailelere önemli görevler düşmektedir. Çünkü çocuğu sınırlandırabilecek tek merci ailedir. Aile öncelikle teknoloji kullanımında çocuğa model olmalıdır. Anne baba da teknolojik aletlere meraklıysa; bilgisayarda, İnternet'te veya telefonda çok vakit geçiriyorlarsa çocuk da tabii ki ailesini örnek alıp aynı şekilde davranış gösterecektir. Bu durumda anne ve babanın kendini de sınırlandırması çok önemlidir. Teknolojik aletleri doğru kullanmak, onlardan nasıl faydalanabileceğini öğretmek gerekir çocuğa. Çünkü teknoloji ve İnternet'in faydasının yanında zararları da vardır. İnternet'in ya da bilgisayarın doğru kullanımı çocuğa mutlaka öğretilmelidir. Bunun haricinde bu tür araçlar ortak alanlarda bulunmalıdır. Çünkü ancak o zaman çocuğun teknolojik aletlerin, bilgisayar veya telefonun başında ne kadar vakit geçirdiğini, İnternet'te hangi sitelere girdiği, nerelerde dolaştığını öğrenebilirsiniz. 

Çocukla birebir ve sağlıklı iletişim kurmak çok önemlidir. Çocukların problemlerini, bazı düşüncelerini anlayabilmek çocuk ile aile arasında iyi bir iletişim kurulmasını sağlar. İyi bir iletişimin olduğu ailelerde de çocukla ebeveyn arasında bazı kuralların veya sınırlamaların olması çok da zor değildir. 

Çocuğunuza bazı durumlarda teknolojik aletleri kullanmak konusunda eşlik edebilirsiniz. Bazı cihazları birlikte kullanabilirsiniz ve bazı bazı mecralara birlikte dahil olabilirsiniz. 

Çocuk teknolojik cihazlara, sosyal medya ve benzeri sanal iletişim alanlarına fazla bağımlı hale geldiyse, çocuğunuza belli sınırları koyamıyorsanız ve çocuk gitgide içine kapanıyorsa ya da depresif özellikler gösteriyorsa, davranış problemi geliştirmeye başladıysa ailenin ve çocuğun artık bir uzmandan yardım alması gerekiyor demektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat