Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda sakarlık ya da koordinasyon eksikliği için doktora gidilmeli mi?

988
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda sakarlık ya da koordinasyon eksikliği için doktora gidilmeli mi?

Çocuklarda mutlaka denge ile ilgili bir problem varsa; özellikle çocuğun sahip olduğu bazı becerileri yaşıtlarıyla kıyaslandığında tam olarak yapamadığı konusunda bir endişe varsa mutlaka bir çocuk nörolojisi uzmanı görülmelidir.

Ne kadar erken dönemde sakarlık ve koordinasyona dair hastalıklar tespit edilirse, müdahale etmesi o kadar kolaylaşır. Eğer bu sorun ertelenirse, okul döneminde çocuk da yaşıtlarına göre birçok hareketi yapamadığını ve yaşıtlarından geri kaldığını fark eder ve bu durum çocukta özgüven kaybına sebep olur. Özgüvenini yitiren çocuk diğer çocuklara göre çok daha kolay bir şekilde izole olur ve yalnızlaşır.

Çocuklarda özellikle bisiklete binme çağında, diğer arkadaşlarının yaptığı gibi bisiklete binememe, ayakkabı bağcıklarını bağlayamama, koşarken ayaklarının birbirine dolanması şeklinde gözlemlenebilen sık düşme gibi durumlar görülebilir. Yapılan bu tarz gözlemler gelişimsel koordinasyon bozukluğunun habercisi olabilir, erken dönemde bu bozukluğa dair önlem alınması gerekir.

Okul çağındaki bir çocuğun eğer yazısında bir bozukluk varsa ya da arkadaşlarına göre yazı yazarken daha geç kalıyorsa, çocuğun ince motor el becerilerinde bir eksiklik olduğu söylenebilir. Hem kaba motor hem de ince motor becerilerde eğer bir sıkıntı hissediliyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat