Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda sakarlık rahatsızlık belirtisi olabilir mi?

477
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda sakarlık rahatsızlık belirtisi olabilir mi?

Çocuklarda sakarlık, gelişimsel bir koordinasyon bozukluğunun  ön belirtisi olabilir. Bu sebeple mutlaka bir çocuk nörolojisi uzmanına başvurulması gerekmektedir. 

Uzmanlar tarafından yapılan testler gelişme çağındaki çocuğun motor hareketlerinin yaşıtlarına göre ne durumda olduğunu ölçer. Reflekslerinin muayenesi ve zeka değerlendirmesi ise tedaviye başlanıp başlanmayacağı konusunda fikir verir.

Hastalığa dair herhangi bir bulguyla karşılaşılırsa, erken müdahale şarttır. Ne kadar erken önlem alınırsa çocuğun rahatsızlığına dair o kadar faydalı sonuçlar alınabilmektedir.

Çocuklarda görülen sakarlığın altında yatan nedenlerin çok iyi irdelenmesi gerekir. Eğer bir kas hastalığı bulunursa, ona yönelik tedavi ve terapiler uygulanmalıdır. Eğer sakarlığın altında yatan ciddi bir sebep yoksa fizyoterapi desteği sağlanmalıdır. Ailenin bilinçlendirilmesi ve düzenli nörolojik takiplerin yapılarak çocuğun hareketlerinin arttırılması amaçlanmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat