Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda saç bakımı için hangi ürünler kullanılmalı?

24,651
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda saç bakımı için hangi ürünler kullanılmalı?

Çocuklarda saç bakımı son derece kolaydır. Çünkü erişkin dönemine henüz gelmemiş, ergenlik dönemine girmemiş çocukların saçlarında yağlanma olmaz. Vücut fizyolojisi öyle ayarlanmıştır ki sadece tozlanma şeklinde gerçekleşir. Saçta yağlanma olmadığı zaman kirden bahsedilemez. Çocuk ortalarda dolaşırken ya da günlük yaşam içerisinde sadece tozlanabilir diyebiliriz. Dolayısıyla çok yoğun ürünler kullanmak gereksizdir. Kullanacağınız ürünler mümkün olduğunca parfümsüz, içeriğinde çok kimyasal madde bulunmayan doğal şampuanlar kullanılmalıdır. 

Çocuğunuz için kullanacağınız şampuanın içinde paraben, silikon, Saodyum Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES) maddeleri bulunmamalıdır. Yani çocuğun saçını deterjanla değil, doğal, iyi bir şampuanla yıkamalısınız. Çok köpüren şampuanlar daha iyi temizler anlamına gelmez. Hatta şampuanın çok köpürmesi, içinde daha fazla kimyasal madde olduğu anlamına bile gelebilir. Eğer doğal köpüren ürünler kullanılmadıysa, çok köpük yapan şampuanlarda deterjanlarda kullanılan köpürtücü maddeler var demektir. 

Birtakım ürünlerin çocuklarda kullanımının iyi olmadığı uygun olmadığı söylenmektedir.  Kesin bir sonuç çıkmamakla birlikte, özellikle şampuanlarda kullanılan sodyum lauril sülfat denilen bir madde, bu daha çok şampuanlarda ve sabunlarda köpürmeye sebep olan bir maddedir. Bu maddenin olması önerilmez. Ayrıca paraben gibi kimyasal maddelerin olmamasına da dikkat edilmelidir. Çocuklar için parabensiz, parfümsüz, kokusuz ürünleri kullanmakta fayda vardır.  

Çocukların saçlarının yıpranmaması için ılık suyla, az şampuan ve sabun kullanarak yıkanması gerekir. Bu saçının yıpranmasını önleyecektir, çünkü bebeğin saçları oldukça narindir. Belki sadece duru bir suya sokmak bile yeterli olabilecektir. Çocuğunuza her gün şampuan kullanmanıza da gerek yoktur. Bunu bir anne rahatlıkla ayarlayabilir. Mümkün olduğunca en az madde katkı maddesi içeren, en az kimyasal içeren, parfümsüz şampuanlar kullanılması, aynı zamanda çok sık şampuanlanmaması önerilir. 

Çocuklarda kesinlikle saç kremi kullanılmamalıdır. Belki saç kremi kullanımı uzun saçlarda olabilir. Ancak gereksiz yere saçlarını açmak için ya da konfor sağlamak için saç kremi gibi birtakım kimyasallarla çocukların temas etmesi çok tercih edilen bir yöntem değildir. Bu yüzden eğer saçları açılmıyorsa, krem kullanmak yerine saçlarını daha kısa kestirerek sonuca ulaştırmak daha doğru olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat