Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda ne tür yeme bozuklukları gözlenir?

758
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda ne tür yeme bozuklukları gözlenir?

Çocuklarda yeme bozukluğu yemek seçme ile başlar. Çocuklar kendi istedikleri yemekleri yemek ister. Anne baba ise daha sağlıklı yiyecekleri yemesini ister. Anne baba sebze meyve isterken çocuk şeker, çikolata cips gibi yiyecekleri yemek ister. Burada yapılması gereken sevilen ve sevilmeyeni bir arada sunmaktır. 


Örneğin hamburger sebzeli hamburger olarak sunulabilir. Bu şekilde çocuk yemeği reddetmekten vazgeçer. Çok sık olmasa da çocuklarda yeme fobisi de gelişebilir. Küçük yaşta yaşanan boğulma veya zehirlenme vakası, çocukta yeme fobisine neden olabilir. 

Yeme bozuklukları arasında aşırı yeme de vardır. Çocuk besinin değerini bilmez. Kendisine yediği şeyin nasıl zarar verebileceğini de bilmediğinden aşırı yeme davranışı gösterebilir. Şeker, çikolata, cips, kola gibi yiyecekler çok tüketilebilir. 

Eğer anne baba duygularını çok yiyerek ifade ediyorsa çocuk da kendini bu yolla ifade ediyor olabilir. Burada süreç gözlenmelidir. Çocuk bunu duygusal nedenlerle mi yapıyor yoksa yeme bozukluğu mu yaşıyor anlaşılmalıdır. Eğer uzun sürüyor ve bozukluk artıyorsa uzmandan yardım almak önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat