Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda laktoz intoleransına karşı beslenme nasıl olmalıdır?

4,351
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda laktoz intoleransına karşı beslenme nasıl olmalıdır?

Laktoz süt şekeri olarak da adlandırılır. Başlıca laktoz kaynağı süttür.


Laktoz intoleransı, süt veya süt ürünlerinde bulunan laktozun sindiriminde gerekli laktaz enzim eksikliği ya da enzim aktivitesinde yetersizlik sonucu sindirilememesi durumudur. Bu durum sonucunda gaz, karın ağrısı, kramp, bulantı, kusma, ishal, dehidratasyon gibi semptomlar olabilir. 

Laktoz intoleransı olan bireylerde tıbbi beslenme tedavisinde amaç, diyetle alınan laktoz miktarını azaltmaktır.  Çocuklarında laktoz intoleransı görülen aileler, etkilerden korumak için süt tüketimini sınırlandırmaktadır. Oysa süt ve sütten elde edilen besinlerin tüketimi çocuk beslenmesinde çok önemlidir. Bu besinler vücudumuz için gerekli kalsiyum ve riboflavinin en iyi kaynağıdırlar. 

Kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum, süt grubu besinler tüketilmeden sağlanamaz. Bu grup ayrıca protein, fosfor ile B2, B12 ve A vitamininden zengindir. Büyüme ve gelişme, dokuların onarımı, kemik ile dişlerin gelişimi ve sağlığı, sinir ve kasların düzenli çalışması, hastalıklara karşı direnç oluşumunda etkindirler. Çocuklar için tüketilmesi önerilen miktar günde 3-4 porsiyondur. 

Bizim önerimiz süt tüketimini azaltmak yerine laktozsuz süt ve laktoz içeriği düşük yoğurt gibi düşük laktoz içeren besinleri veya süt yerine yoğurt tüketmektir. Üstelik çocukların severek tüketeceği laktozsuz sütler bulunmaktadır. Laktozsuz sütler ve veya yoğurtlar çocuklarınızın sağlıklı beslenmesine katkıda bulunan alternatiflerdir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat