Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda kistik fibrozis tedavisi nasıl yapılır?

6,865
kez izlendi
Puan: 1.50 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda kistik fibrozis tedavisi nasıl yapılır?

Çocuklarda kistik fibrozis tedavisi için farklı tedavi yöntemleri mevcut. En önemli şart çocuğun beslenme ve büyümesinin sağlanmasıdır.

Kistik fibrozis hastası çocuklar diyetlerine dikkat etmeli ve yağdan zengin ve kalorisi çok yüksek diyetle beslenmelidir. Kistik fibrozis hastası olan bir çocuğun beslenmesi 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde ayarlanmalıdır. Yağ hazmı zor olacağı için bu diyetler sırasında yağı parçalayan ve vücudun içinde emilimi sağlayan enzimi ilaç olarak öğün ortasında almaları gerekir. İlacın dozu öğünün içerisindeki yağa göre değişebilir. Kistik fibrozis hastası çocuklar sürekli olarak yanlarında lipaz içeren enzim ilaçlarını taşımak zorundadır.

Kistik fibrozis hastası olan çocukların büyüme ve gelişmeleri izlenmeli, hedeflenen büyümeyi yakalayıp yakalamadıkları görülmelidir.

Kistik fibrozis hastalarının akciğerlerinde toplanan balgamı çıkarmak için solunum fizyoterapi tekniği kullanılır. Akciğer enfeksiyonu durumunda ağızdan ya da şiddetine bağlı olarak damardan antibiyotik tedavisi yapılabilir. Bu antibiyotik tedavisi 2 - 3 hafta sürmelidir.

Kistik fibrozis hastalığıyla nefes borusunda astıma benzeyen bir reaksiyon gelişeceği için nefes borusunu açani genişletici ilaçların kullanılması gerekir. Akciğer tedavilerine rağmen akciğerde aynı mikropla tekrar karşılaşılması durumunda nefes yolundan uzun vadeli sıvı antibiyotik tedavisi uygulanır.

Kistik fibrozis hastası olan çocukların karaciğerlerinde safraya bağlı birikimlerin akışkanlığını sağlayıcı ilaçlarla mide hazmını kolaylaştırıcı ilaçların birlikte kullanılması gerekir.

Kistik fibrozis tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin mantar oluşumuna neden olup olmadığını görmek için balgam kültürü alınır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat