Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda kistik fibrozis nedir?

8,909
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda kistik fibrozis nedir?

Kistik fibrozis beyaz ırkta en sık görülen genetik hastalıktır. Bu genetik bozukluğun oluşması, anne ve babanın ayrı ayrı taşıyıcı olmasına bağlıdır. Anne ve babadan gelen genlerin bebekte birleşmesi bebeği kistik fibrozis hastası yapar.

Kistik fibrozis, akciğer, pankreas, bağırsak, ter bezleri ve dış salgı bezlerinde görülen kalıtsal bir hastalıktır. Kistik fibrozis genetik bozukluk nedeniyle hücre yüzeyinde klor geçişini sağlayan kapının bozulmasına neden olur. Özellikle salgı yapan hücrelerde bu problem meydana gelir. 

Kistik fibrozis hücre içi klor, sodyum ve su dengesinin bozulmasına neden olur. Organların tıkanmasına neden olan kistik fibrozis hastalığı, akciğer rahatsızlıkları başta olmak üzere pankreas, karaciğer ve üreme organlarında da sorunlara sebep olur.

Bebeklerde görülen kistik fibrozis belirtisi terleme sonrası cilt üzerinde kalan tuz kristalleridir. Eski zamanlarda ömrü kısaltabilen kistik fibrozis hastalığı günümüzdeki tıbbi gelişmeler sayesinde bebeklerin bu hastalıkla birlikte neredeyse normal ömürlerini sürdürebildiklerini gösterir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat