Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda kemik gelişimi için kalsiyum ve fiziksel aktivitenin önemi nedir?

11,247
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda kemik gelişimi için kalsiyum ve fiziksel aktivitenin önemi nedir?

Kalsiyum ömür boyu dimdik durabilmek için en temel ihtiyacımız. Çünkü kemiklerimizin büyük bir bölümünün yapısını oluşturuyor. Elbette sadece kemiklerin değil sağlıklı dişlerin de vazgeçilmezi.

Türkiye?de çok yaygın olarak gördüğümüz diş çürüklerinin çok büyük bir bölümünün kalsiyum eksikliğinden kaynaklanıyor. Sütten gelen yoğun kalsiyumun kemikler için daha da faydalı olabilmesini 2 faktör etkiliyor:

Bunlardan biri yeteri kadar D vitamini almak. D vitamini kaynakları oldukça sınırlı olmakla beraber zenginleştirilmiş besinlerde, örneğin kakao karışımı gibi vitamin ve mineral içeren ürünlerde bulunuyor. Bunun için siz annelere tavsiyem; Yeni formülü Opti-start ile 1 bardak Nesquik'li süt...

İkinci faktör ise fiziksel aktivite. Süt içmenin yanında mutlaka darbeli bir spor yapmak gerekiyor. Bu tempolu yürüyüş yapmak, ip atlamak ya da koşmak olabilir. O yüzden aktif olmak, koşup oynamak çocuklar için bir seçenek değil, onların büyümesini ve gelişmesini destekleyen en önemli etkinlik.

Güzel havalarda, çocuğunuzla beraber sütlerinizi doldurun ve karşılıklı için. Sonra da sabah yürüyüşüne ya da parka çıkın ki hem yaptığınız aktiviteyle kalsiyum kemiklere yerleşsin, hem de güneşten faydalanın.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat