Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda kanser neden olur?

1,639
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda kanser neden olur?

Çocuklarda kanserin neden olduğunu henüz tam olarak bilmiyoruz. Kanser bulaşıcı bir hastalık değil. Genel olarak da genetik bir hastalık da değil. Kalıtsal olduğu kanıtlanmış tek çocukluk çağı kanseri, özel bir kanser türü olan ve retinadaki tümör anlamına gelen, özellikle 5 yaşından küçük çocuklarda görülen retinoblastom adlı göz kanseridir. Onun dışındaki kanser türlerinde herhangi bir genetik geçiş söz konusu değildir.

Ancak bazı hastalıkların çocuklarda kanser eğilimini artırdığı bilinmektedir. Örneğin, Down Sendromu veya kemik iliği yetmezliği anlamına gelen Fankoni Aplastik Anemi sorunu olan çocuklarda lösemiye daha sık rastlanır. Bazı bağışıklık yetmezliği hastalıkları da kanser gelişimi riskini artırır.

Kansere sebep olmakla suçlanan birçok virüs vardır. Bunlardan en çok bilinen retro virüsler, özellikle halk arasında öpücük hastalığı olarak bilinen Epstein-Barr virus (EBV) enfeksiyonunun gırtlak kanseri ve lenf bezi kanserleri ile ilişkisi gösterilmiştir. Ancak bu kesin bir sebep - sonuç ilişkisi içinde değildir. Aynı zamanda Hepatit B enfeksiyonları nın da karaciğer kanserlerine yatkınlık yapabileceği bilinmektedir. Ama hiçbir bildiğimiz etken için direkt kanser yapıyor demek mümkün değildir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat