Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri nelerdir?

71,318
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonunun en önemli nedeni dışkı ile bulaşmadır. Bebek sahibi annelerin bu konuya çok dikkat etmesi gerekir.

Özellikle bez bölgesindeki dışkı mutlaka önden arkaya doğru temizlenmelidir. Asla önce popoyu daha sonra vajen ya da penisi temizlememeleri lazım. Dışkıyla bulaşan bezin bir kez daha kullanılmaması gerekir.

Buna dikkat ettiğinizde ve dışkının vajen ya da penise bulaşmasına engel olduğunuzda çocuğunuzu çok büyük oranda idrar yolu iltihaplarından koruyabilirsiniz.

Özellikle kız çocuklarına temizliğin çok iyi öğretilmesi gerekir. Enfeksiyon, kabaca yapılan temizlik ve dışkıyı arkadan öne getirmesi nedeniyle okul çocuklarında sık görülür.

Eğer çocuğun üriner ve idrar yolu sisteminde taş, idrar kesesinin tam boşalamaması, içinde idrar kalması gibi bir patolojisi varsa ya da idrarın normalin tersine bir yol izleyerek mesaneden yukarı çıkması ve reflüye neden olması nedeniyle enfeksiyon görülüyorsa bu tür sorunları önlemek son derece güçtür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat