Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

197,222
kez izlendi
Puan: 4.37 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Bebeklerde idrar yolu iltihabının belirtileri genellikle sebepsiz yoğun ağlamalardır. Ateş her zaman görülmeyebilir. Beslenmenin reddedilmesi, kusma ve hafif ateş de idrar yolu iltihabını düşündürebilir.

Özellikle ilk 3 ayındaki bebeklerde şiddetli ağlamalar gaza bağlanarak atlanabilir. Bu nedenle eğer bir bebek düzenli olarak besleniyor, gazı çıkarılıyor ama uykusundan uyanacak kadar şiddetli ağlıyorsa, ateş olmasa bile idrar yolu iltihabı düşünülmelidir.

Kendini ifade edebilen yaştaki çocuklarda ise genellikle idrar yaparken yanma, ağrıma hissi vardır. Bu çocuklar sık idrara giderler. İdrar yapmak isteyip yapamazlar. Bazen enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak idrarda kan görülebilir. Bütün bunlar idrar yolu iltihabının varlığını düşündürür.


İdrar yolu enfeksiyonuna karın ağrısı eşlik eder. Bebeklerde gaz sancısıyla karıştırılır. Büyük çocuklarda halk arasında yanlış inanışla ayak üşüdü, midesi bozuldu, midesini üşüttü gibi basit nedenlerle birleştirilip ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler verilerek geçiştirilebilir.

İdrar yolu iltihabı tedavi edilmese de bir süre sonra bulguları geriler. Bu nedenle çok kolay tekrarlayan enfeksiyonları atlayabilirsiniz.

Çocukta tekrarlayan karın ağrıları, sık idrara gitme, idrar yaparken yanma, sızlama şikayeti ve idrar kaçırma problemi varsa mutlaka idrar tahlili ve kültürünü hekiminizin gözetiminde yapıp kontrol etmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat