Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

133,166
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

İdrar yolu enfeksiyonlarından şüphelendiğinizde mutlaka bir tam idrar tahlili ve idrar kültürü yapılır. Tahlilde idrar yolu iltihabının bulguları varsa, geniş spektrumlu etkin olacağını düşündüğünüz bir antibiyotikle tedaviye başlanır.

İdrar kültürünün sonucuna göre antibiyotik duyarlılığına bakılarak devam edilir ya da değiştirilir.

İdrar yolu iltihaplarında tedavi en az 10 gündür. 10 günlük tedavinin bitiminde 3 gün antibiyotiğin etkisinin geçmesi beklenir. 4. günde tekrar idrar tahlili ve kültürüyle iyileştiğinden emin olmak gerekir.

Eğer idrar yolu iltihabında antibiyotik kullanmanıza rağmen ateşiniz düşmüyorsa antibiyotiği değiştirmeniz, enjeksiyona geçmeniz veya ikinci bir antibiyotik eklemeniz söz konusu olabilir.

İdrar yolu iltihaplarında antibiyotik tedavisiyle kesin sonuç almak gerekir. Ancak çocuk antibiyotikle rahatlıyor, antibiyotik bitince enfeksiyon tekrarlıyorsa mutlaka altta yatan bir neden olduğunu düşünüp karın ve üriner sistem ultrasonu çekilmeli.

Burada bir bulgu varsa antibiyotik baskısı altında sondayla yukarıya kaçışı görüntüleyen filmleri (voiding) çekmek, eğer bunlarda bir patoloji saptanıyorsa uzun süreli koruyucu antibiyotik tedavileriyle izlemek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat