Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda içe basma nasıl tedavi edilir?

32,899
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda içe basma nasıl tedavi edilir?

Normal şartlarda bir çocuğun ayağı sacayağı şeklinde basmalıdır; topuk, birinci parmağın kötü ve beşinci parmağın kökü... Bu denge bozulduğu takdirde, bir yana doğru basma meydana geldiğinde çocuğun vücut ağırlığının yükü, ağırlık merkezi iç kısmına doğru kayar. Yüklendikçe de bu deformite artar. Bu durum, düztabanlığın erken evresi gibidir. 

Ortopedi uzmanları bu tür durumlarda ortopedik ayakkabılar, tabanlıklar, botlar ve birtakım aparatlar kullanmıştır ancak günümüzde uzmanların net olarak bildiği bir gerçek vardır ki, bu tür aparatların düztabanlığı veya içe basmayı tedavi edici hiçbir yanı yoktur. 

Düztabanlık veya içe basma sorunları doğal gelişim sürecine bırakılmalıdır. Bu ayaklar doğal gelişim süreci içerisinde, yaklaşık 7-8 yaşına kadar düzelir. Çocuk 7-8 yaşına gelmesine rağmen halen içe basma sorunu düzelmediyse, bunu cerrahi tedavi ile başarılı bir şekilde tedavi etmek mümkündür. Çünkü çocukların bu dönemde herhangi bir şikayeti yoktur. 

İçe basma nedeniyle çocukta görülebilecek sorunlar, çok uzun süre yürümek istememe, çabuk yorulma olabilir. Ancak daha ileri seviye şikayetler, klinik sorunlar görülmez. Ancak bu çocukların esas şikayetleri 20'li yaşlardan sonra başlar.  Bundan dolayı ağır deformitelerde, ileride sorun yaratabileceği düşünülen olgularda çocuklarda içe basma sorunu cerrahi yöntemlerle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Cerrahi için de en uygun yaş 6-8 yaş arasındadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat