Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda hangi üst solunum yolu enfeksiyonlarına rastlanır?

17,560
kez izlendi
Puan: 3.92 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda hangi üst solunum yolu enfeksiyonlarına rastlanır?

Çocuklarda en sık görülen enfeksiyonlar soğuk algınlığı ya da halk arasında bilinen adıyla nezledir. Bunun dışında grip, kış aylarında çocukları en çok etkileyenlerden birisidir. Larenjit, farenjit, orta kulak enfeksiyonu, sinüzit ve bademcik iltihapları ise sık görülen diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır.

Küçük çocuklarda, özellikle ilk 3 yaşta yılda 8-10 kez üst solunum yolu enfeksiyonuna rastlanır. Bunların çoğunluğu nezle dediğimiz basit soğuk algınlıklarıdır ve etken genellikle virüstür. Yine bu yaştaki çocuklarda bu enfeksiyonların sonrasında özellikle kulağın havalanması çok iyi olmazsa orta kulak iltihabı ortaya çıkabilir.

Yuva çocuklarına geldiğimizde, 3-6 yaş çocuklarında yine üst solunum yolu enfeksiyonları ve bunlara bağlı orta kulak iltihapları söz konusudur. 4-5 yaş sonrasında eşlik eden bademcik iltihapları yaşanır. Enfeksiyona yatkın olan çocuklarda, nedeni bilinemeyen larenjit sıklıkla görülür.

Halk arasında yalancı difteri diye bilinen, bizim krup dediğimiz ses tellerinin olduğu bölgenin şişmesiyle seyreden, çocukların havlar tarzda öksürdüğü ve oldukça korkutucu bir tablosu olan ama tedavisi o kadar da zor olmayan üst solunum yolu enfeksiyonları yine bu yaş grubu çocuklarda sık olarak gördüğümüz bir hastalıktır.

Okul çocuklarına geçtiğimizde daha çok gördüğümüz üst solunum yolu enfeksiyonları ise bademcik iltihapları ve akut sinüzitlerdir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat