Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda gıda alerjisi nedir?

1,873
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda gıda alerjisi nedir?

Gıda alerjileri değişik toplumlarda %0,5 ile % 5 arasında sıklıkla görülen alerji türleridir. Özellikle gelişmiş ve daha hijyenik yaşayan toplumlarda bütün alerjik hastalıklar olduğu gibi gıda alerjileri de daha sık görülür. Gıda alerjisi bir gıda alınmaya başlandığından sonra gerek ciltle temas, gerekse solunum yollarıyla temas, daha çok bağırsakların temasından sonra vücutta ortaya çıkan, farklı organlarda ortaya çıkan alerjik hastalıklardır. 

Gıda alerjileri en sıklıkla bağırsak sistemini ve sindirim sistemini ilgilendirir. Buna ait belirtiler verir. Hastalıkların bir kısmında da buna ilaveten veya bundan tamamen bağımsız olarak ciltte egzama, ürtiker veya bronşlarda alerjik hastalıklara sebep olur. 

Çocuklarda gıda alerjileri kimi gıdada hayat boyu sürer, bazı gıdalar için ise bu süre daha kısadır. Örneğin fındık ya da fıstık alerjisi olan 100 hastanın belki 20-30'u iyileşirken %70-80'inde hayat boyu devam edebilir. Buna karşılık inek sütü alerjisinde ise durum tam tersinedir. Bunların ancak %20'si devam ederken %80'i iyileşir. 

İnek sütü alerjisi çocuklarda diğer gıda alerjilerden daha sık görülen bir alerji çeşididir. Gıda alerjilerinin tamamında sadece bu gıdalarla karşılaşmak yeterli değildir, bir genetik altyapı da söz konusudur. Yani risk oluşturan çocuklar, aile bireylerinde alerji hastalık öyküsü olanlardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat