Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda geniz eti ameliyatı nasıl yapılır?

130,138
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda geniz eti ameliyatı nasıl yapılır?

Geniz eti burun boşluğunun en arkasında yer alan ve boğazın üst kısmında bulunan, geniz boşluğunun içindeki lenfoit bir dokudur. Tıpkı bademcikler gibi immün sistemde, vücudun savunma sisteminde rol oynar. Geniz eti doğumsal olarak her insanda vardır ama büyüklüğü değişebilir.

Doğumdan sonra, okul öncesi dönemde çocuklarda geniz eti problemleri daha sık görülürken ve geniz eti büyümeleri daha fazla varken, ergenlik döneminde bu sorunlar azalır, geniz eti geriler.

Geniz eti tanısını hekimler basit bir muayene ile koyabildikleri gibi bazı durumlarda görüntüleme yöntemlerinden de faydalanabilir. Günümüzde sıklıkla endoskopi yardımı ile geniz eti rahatlıkla görülebilir ve hekime göre bu geniz etinin büyüklüğü sorun olarak görülüyorsa, hastada da şikayet varsa geniz etinin alınması, bir operasyon önerilir. 

Geniz eti şikayetleri sıklıkla hastaların ifadesi ile de ortaya çıkar. Özellikle geceleri ağzı açık uyuma, horlama, hatta uykuda solunum durması problemleri geniz etini yansıtır.

- Geniz eti olan hastalarda özel bir yüz şekli vardır. Burunları basık ve çökük, yüzün ortası uzun, çene ise küçük ve geridedir. Bir sincabı anımsatırlar. 
- Geniz eti olan hastalarda diş bozuklukları daha sık görülmektedir. 

Tüm bu nedenler hastayı ameliyata yönlendirir. Ameliyat önerilen hastalar için ameliyat elbette bir endişe kaynağı olacaktır.  Özellikle aileler, hasta yakınları için bu önemlidir çünkü bu ameliyat çocukluk çağında yapıldığı için çocukların genel anestezi aldığı hemen hemen ilk ameliyat olur. 

Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve operasyon sırasında hasta acı ya da ağrı hissetmez. Bu cerrahi tedavi sonucu yüzde kalıcı hasar, yara, kesi izi veya dikiş izi kalmaz. 

Geniz eti ameliyatları genellikle ağız içinden, kimi zaman da burun içinden endoskopi yöntemi ile yapılır. Ameliyat süresi 15-20 dakikadır ve ameliyat sırasındaki kanama kan tahlili için verilen kan miktarına eş değerdir, yani çok azdır. Bu nedenle bu ameliyatlarda kanamadan da korkulmamaktadır. 

Geniz eti ameliyatı olan hasta aynı gün taburcu edilebilir ve ameliyattan 3-4 saat sonra yemek yiyebilir ve sıvı alabilir. Hasta 3-4 günlük gözlemden sonra tamamen sağlığına kavuşmuş olur. 

Geniz eti ameliyatlarına aday olan kişiler

Yüz ve diş bozuklukları olan, rahat uyuyamayan, solunum problemi yaşayan, geceleri ağzı açık uyuyan ve horlayan çocuklarda geniz eti ameliyatı ile tüm bu sorunlar kalıcı olarak çözülebilir. 

Geniz eti ameliyatları 3 yaşından sonraki her dönemde yapılabilir fakat hekim tarafından geniz eti büyüklüğü veya geniz eti sorunu yaşayan hastaya ameliyat önerildiyse bunun kısa süre içinde yapılması hastaya birçok avantaj sağlar. 

Ameliyat önerilen hastalar için bu konuda fazla endişe etmemeleri, gerekli ameliyatı bir an önce yaptırmaları tavsiye edilir çünkü kalıcı hasarlar daha sonra giderilememektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat