Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda geç ergenlik nedenleri nelerdir?

1,834
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda geç ergenlik nedenleri nelerdir?

Ergenlik sağlık göstergesidir. Bu süreçte üreme fonksiyonu kazanılır. Sağlıklı insan üreyebilir. Ergenlik açısından geç kalmış olan, geç ergenlik söz konusu olan bireyde öncelikle bir sağlık sorunu var mı bakılmalıdır. 


Çocuklarda ergenlik gecikmesi muayene ile anlaşılabilir. Kız çocuklarda bu nedenle göğüs gelişmesi olup olmadığına bakılır. Bu çoğunlukla gözle görülebildiği gibi bazı kilolu kız çocuklarında göğüs bölgesinde yağlanma olduğu için elle muayene ile tespit edilebilir.

Enfeksiyon ya da sistemik bir hastalık ergenliğin gecikmesine yol açar. Özellikle erkek çocuklarda yapısal dediğimiz o kişiye ait olan koşullarda da ergenlik gecikebilir. Bu aslında kendiliğinden düzelir. Seneler geçtiği halde çocukta bir takım bulguların olmaması hem çocuğu hem de aileyi endişelendirir. Bu bir hastalık gibi algılanabilir. 

Aynı zamanda bu çocuklarda ergenlik değil boy gelişimi de aksar. Bu çocuklar genelde kısa boylu, ergenlik bulgularının olmadığı çocuklardır. Okulda ve ailede dikkat çektiklerinden kendileri de rahatsız olur. Çocuğun normal gelişimi için bu nedenle mutlaka bir uzmana görünmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat