Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda ergenliğin geciktiği nasıl anlaşılır?

3,540
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda ergenliğin geciktiği nasıl anlaşılır?

Çocuklarda ergenlik gecikmesi muayene ile anlaşılabilir. Kız çocuklarda bu nedenle göğüs gelişmesi olup olmadığına bakılır. Bu çoğunlukla gözle görülebildiği gibi bazı kilolu kız çocuklarında göğüs bölgesinde yağlanma olduğu için elle muayene ile tespit edilebilir. 


Kız çocuğu memenin ilk gelişme aşamasında memede ağrı hissedebilir. Kıllanma da bir geç ergenlik bulgusu olabilir. Bu özellikle koltuk altlarında ve genital bölgede gerçekleşir. Erkeklerde kıllanma ile birlikte testislerin büyümesi de ergenlik belirtisi olabilir. 

Testisler yani üreme organları çocukluk çağındaki boyutlarının üstüne çıkmaya başlar. Bu doktor muayenesi ile saptanabilir. Bunu çocuğun ya da ailenin saptaması kolay olmayacaktır.

Özellikle çocukların yaşıtları ile okulda bir arada olduklarında boylarının yeterince uzamamış olması, küçük görünmeleri, kas yapılarının yeterince gelişmemiş olması, kıllanmalarının başlamamış olması dikkat çeker. Bu durum gelişmiş yaşıtları tarafından aşağılama ile karşılanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat