Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda endoskopi nasıl yapılır?

14,069
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda endoskopi nasıl yapılır?

Çocuklarda endoskopi işlemi bir çocuk gastroenterologu tarafından, endoskopi ünitesinde, endoskopi hemşiresi ve bir anestezi uzmanı eşliğinde yapılması gereken bir işlemdir. İşlemin türüne göre farklı bir cihaz kullanılır. Gastroskop ya da kolonoskop olabilir. Bu cihazların bir ışık veren, bir hava veren, bir de çalışma kanalı vardır. 

Çocuklarda endoskopi için işlem sırasında endoskop hastaya yutturulur. Kolonoskopi sırasında ise makattan uygulama şeklinde ilerlenir. Öncelikle hava verilerek mide-bağırsak sisteminin görünür hale gelmesi sağlanır. İçi hava ile doldurulan mide-bağırsak sisteminde ulaşılabilecek en son noktaya kadar gidildikten sonra, ki bu gastroskopi dediğimiz ağızdan yapılan işlemde onikiparmak bağırsağına kadar gidilmesi, kolonoskopide ise ileum dediğimiz ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği noktaya kadar gidilmesidir. Son noktaya kadar gidilir. Endoskopi yapan gastroenterolog gözü ile bu bölgeleri değerlendirdikten sonra endoskopu geri çekerken, mikroskop altında incelenmek üzere çeşitli bölgelerden küçük biyopsi örnekleri alır ve işlem bittiğinde bu biyopsi örnekleri pataloji laboratuvarlarına gönderilir. 

Endoskopi sonucunda hem gözle görülen makroskopik bulgular, hem de mikroskopik biyopsi bulguları incelendikten sonra ikisi birlikte değerlendirilerek hastaya tanı konulur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat