Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda endoskopi ile hangi hastalıklar anlaşılabilir?

2,084
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda endoskopi ile hangi hastalıklar anlaşılabilir?

Çocukluk çağında endoskopi ile tanı konulabilen erişkinlerdekinden bazı farklılıklar gösterir. Bunun sebebi çocukluk çağında görülen hastalıkların farklı olmasıdır. Örneğin reflü, gastrit ve ülser gibi hastalıklar çocuklarda daha nadir görülür ama bunları tetikleyen birtakım hastalıklar endoskopi ile teşhis edilebilmektedir. Çocuklarda alerjik reflü, endoskopi ile tanı koyulabilecek hastalıktır. Öte yandan kronik ishallerin altında yatan nedenler de yine endoskopi ile teşis edilebilir. Çölyak hastalığı dediğimiz büyüme gelişme geriliği göstererek seyreden hastalıklar da dışarıdan görünen herhangi bir mide-bağırsak şikayeti olmasa dahi tanı ancak endoskopi ile konulabilir. Bazı kan testleri ile şüphelenilen hastalarda mutlaka endoskopi yapılması ve endoskopi ile bağırsaktan alınan örneklerin değerlendirilmesi gerekir. 

Endoskopi ile tanı konulabilecek bir başka önemli hastalık, gastrit ve ülser nedeni olan çocuklarda helikobakter pilori enfeksiyonudur. Helikobakter pilori enfeksiyonu tanısı kimi zaman çok yanlış olarak bazı dışkı, kan ve soluk tetkikleri konulur. Ancak helikobakter pilori enfeksiyonu tanısı koymak bir hastalık tanısı değildir. Bu enfeksiyonun olduğu düşünülen çocuklarda mutlaka endoskopi tanısı konularak bu enfeksiyon bir hastalık nedeni oluyor mu, gastrit veya ülser yapıyor mu, bunun araştırılması gerekir. Helikobakter pilori enfeksiyonunun neden olduğu düşünülen hastalık belirtilerinin altında tanısında gecikme olursa sorun olabilecek bambaşka hastalıklar yatabilir. Biz sadece enfeksiyon var diye bunu tedavi etmeye kalkarsak, diğer hastalığın tanısında gecikmeye yol açabiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat