Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda düztabanlığın tedavisi nasıl yapılır?

3,439
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda düztabanlığın tedavisi nasıl yapılır?

Çocuklarda 7-8 yaşına kadar düztabanlık normal bir durumdur. O yaşlarda ayağın kavsi daha gelişmemiştir. Fakat çok istisnai bazı durumlarda yani doğuştan bazı hastalıklarda görülen ileri derecede düztabanlık halinde bu kendini daha doğduktan sonra ilk yaşlarda belli eder. Fakat bunun için de mutlaka bir uzman hekim muayenesi gerekir. Eğer böyle bir hastalıklı durum varsa o zaman erken yaşta ameliyat edilebilir. Bu durum, düztabanlıklar içerisinde %1-2 karşılaşılan nadir bir durumdur. 

Genellikle 7-8 yaşına kadar hiç dokunulmaz, sadece takip edilir. Çocuğu serbest bırakıyoruz, özel ayakkabılar bile vermiyoruz. Eğer 7-8 yaşından sonra düztabanlık hali düzelmiyorsa, ağrılar ortaya çıkıyor ve ayakkabıları şekil değiştiriyorsa o zaman ameliyat yapılabilir. Eğer 7-8 yaş civarında yapacak olursak daha basit operasyonlarla bunu engelleyebiliyoruz. Daha ileri yaşlarda yani 13-14 yaşından sonra ileri bir düztabanlık haliyle gelirlerse, o zaman yine ameliyatla ama bu sefer biraz daha sofistike ameliyatlarla tamamen düzeltebiliyoruz. 

Düztabanlığı düzeltmek mümkündür, hep kalacak diye bir şey yoktur. Fakat burada önemli olan düztabanlığın çocuğa ne kadar şikayet verdiğidir. Burada kararı verecek olan doktorun tecrübesi çok önemlidir. Çünkü eğer gerçekten ileri yaşta onu engelleyebilecek bir düztabanlık hali söz konusu ise müdahale etmekte fayda vardır. Uygun ameliyatlarla düztabanlığı tamamen düzeltmek mümkündür. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat