Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda çarpık ayak neden olur?

4,601
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda çarpık ayak neden olur?

Çocuklarda çarpık ayak hastalığının günümüzde henüz net olarak ortaya konmuş bir nedeni yoktur. Bununla ilgili ileri sürülen birtakım faktörler söz konusudur ancak yapılan çalışmalarda henüz ispatlanmış bir neden bulunmamaktadır. 

Henüz ispatlanmamış olsa da en yoğun oranda ileri sürülen ve hakkında yayınlar bulunan nedenlerden biri genetik faktörlerdir. 

Çarpık ayak sendromu genellikle erkek çocuklarda görülür. Ayrıca dünyadaki bölgesel dağılım da değişkenlik gösterir. Bu da çevresel faktörleri akla getirmektedir.  

Deformite her neden kaynaklanırsa kaynaklansın, idiopatik grup dediğimiz sebebi belli olmayan çarpık ayak sendromu vakaları, çarpık ayak sendromu popülasyonunun yüzde 90'ını oluşturmaktadır. Bu grubun tedavisi de kısmen daha kolay olmaktadır. Ancak çarpık ayağın başka bir hastalık nedeniyle oluştuğu durumlarda, herhangi bir kas ya da omurga hastalığına bağlı olarak ikincil şekilde gelişen doğuştan çarpık ayak deformitelerinin tedavisinde geniş cerrahi girişimlere ihtiyaç olabilir. 

Bu hastalıkta ayağın sertlik derecesi de değişkenlik gösterir. Yumuşak ayaklar, esnek ayaklar çok daha kolay düzeltilebilirken, sert ayak dediğimiz rijit ayakları olan çocuklarda ise tedavi daha zor olmaktadır. Her ne olursa olsun öncelikle konservatif dediğimiz alçı tedavileri ile çarpık ayak sendromu son derece başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. 

Bunun dışında bazı olgularda, nadiren cerrahi tedavi uygulanması gerekir. Cerrahi tedavi uygulanan olgularda başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. 

Temel olarak çarpık ayak sendromunun nüks ihtimali yüksek olan bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle alçı tedavisi veya hem alçı tedavisi hem cerrahi işlem yapıldıktan sonra, ayağın, yani ayaktaki düzelmenin korunması gerekir. Dolayısıyla çarpık ayak tedavisi görmüş çocukların tedavi sonrasında da takip edilmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat